fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Zdjęcie główne artykułu „Siedem Segmentów Pasm Napięcia w Oddechu Biodynamicznym i Uwalnianiu Traumy” autor Giten Tonkov

„Siedem Segmentów Pasm Napięcia w Oddechu Biodynamicznym i Uwalnianiu Traumy” autor Giten Tonkov

Wilhelm Reich był jednym z najważniejszych badaczy, który przyczynił się do rozwoju nauk ciała i umysłu początku XX wieku będąc kluczowym inspiratorem tej formy dociekania naukowego na Zachodzie aż do lat 1940. Reich zaproponował model kondycji ludzkiej i teorię energii będącej pierwotnym komponentem całej materii i przestrzeni, który nazwał energią orgonu.  Ta energia jest fundamentalna dla żywych organizmów, ponieważ stanowi ona „siłę życiową”. W następstwie tego Reich stworzył teorię zbroi segmentowej wyjaśniającej jak ciało osiąga równowagę psychiczną. W teorii segmentowej zbroi istnieje siedem segmentów w ciele, gdzie powstaje zbroja lub mięśniowe napięcie i gdzie następują skurcze segmentowe, które tworzą się w poprzek do przepływu „siły życiowej” czy energii orgonu w ciele. 7 segmentowa koncepcja Reicha jest powiązana z systemem 7 czakr przedstawianych przez filozofię Wschodu i pod wieloma względami niesie te same przesłanki co wschodnia filozofia.

Reich następująco definiuje te 7 segmentów:
1.    segment oczny: wszystkie mięśnie oczu i gałek ocznych, czoło, policzki, skóra głowy, skronie i płat potyliczny (centrum wzroku w mózgu)
Wyraz emocjonalny: podejrzliwość, rozbawienie, pogarda, oderwanie, obrona mięśniowa, walka, złość i żal.

2.    segment oralny: usta, broda, nos, szczęka, uszy.
Wyraz emocjonalny: pogarda, wstręt, tęsknota, pragnienie, strach, ból, złość, kontakt, samoświadomość i obecność.

3.    segment szyjny: głębokie mięśnie szyi, język i mięśnie języka.
Wyraz emocjonalny: użalanie się nad sobą, bezradność, tęsknota, zranienie, strach, ból,  wściekłość, wolność
i twórczość, własna ekspresja.

4.    segment piersiowy: mięśnie międzyżebrowe, wielkie mięśnie klatki piersiowej (mięśnie piersiowe), mięśnie barków (mięśnie naramienne), mięśnie wokół barków i łopatek, ramiona, serce i płuca.
Wyraz emocjonalny: głębokie uczucia z serca, żal, żałoba, tęsknota, miłość, strach, wściekłość, złość i radość.

5.    segment przeponowy: przepona, żołądek, splot słoneczny.
Wyraz emocjonalny: ból i przyjemność, blokowanie przepony ma duże znaczenie, ponieważ dzieli ciało na dwie części i odcina odczuwanie i czucie niższych segmentów, w których doświadczamy uczuć seksualnych, ekscytacji, wściekłości, nienawiści, przerażenia, siłę i własną mocą.

6.    segment brzuszny: duże mięśnie brzuszne (mięsień prosty brzucha), mięsień poprzeczny brzucha, który biegnie od dolnych żeber do górnej krawędzi miednicy i spowrotem w dół, dolny odcinek mięśni kręgosłupa biegnących wzdłuż kręgosłupa (mięsień najszerszy grzbietu i prostownik grzbietu).
Wyraz emocjonalny: ból, strach, przyjemność, zaufanie, wszystkie uczucia związane z odżywianiem i byciem odżywionym, rozluźnienie w centrum.

7. segment miedniczny: prawie wszystkie mięśnie miednicy: genitalia, przewód moczowy, pośladki (mięsień pośladkowy wielki), przywodziciele i odwodziciele (w udach), mięśnie tylne uda i podudzia.
Wyraz emocjonalny: uczucia seksualne i pobudzenie, poczucie mocy, złość, wściekłość, niepokój, przerażenie, panika, przyjemność.

W BBTR jesteśmy skupieni na systematycznym uwalnianiu tych pasm napięcia (segmentów) przechodząc od góry do dołu. Tworzy to kanały do przepływu tłumionej w ciele energii seksualnej dając możliwość uwolniania jej. Naturą energii jest bycie w ruchu. Energia znajduje sobie drogę najmniejszego oporu. Tak jak strumień wody płynie tam, gdzie jest dla niego dostępna przestrzeń. Dlatego ważne jest, aby oczyścić kanały przepływu tej energii. Kiedy  odblokowujemy kanały tej energii uwalniamy zaciśnięcie mięśniowe w procesie emocjonalnego uwalniania blokad powiązanych z napięciem mięśniowym. Tym najkrócej mówiąc jest uwalnianie traumy. Segmenty zbroi posiadają różnego rodzaju powiązania ze sobą. W każdej sesji skupiamy się głównie na jednym segmencie, ale również włączamy sąsiednie segmenty. To podejście wspiera otwieranie się całego ciała na energię. Czasami kiedy zakumulowana energia zaczyna się uwalniać w jednym segmencie, ciało ma tendencję do zaciskania się w innym.

Zwykle w wyższych obszarach ciała blokuje to spontaniczne uwalnianie energii. Ten rodzaj obrony funkcjonował w całym dzieciństwie jako inteligentna ochrona blokując wyrażanie złości, smutku czy czasem również radości, jeśli okoliczności były zagrażające dla dziecka i nie mogło ono otworzyć się na te emocje. Klient może się teraz nauczyć rozumieć ten proces w swoim ciele i może zaufać, że nieświadoma, instynktowna obrona nie jest już potrzebna. Cokolwiek zostało stłumione, może być ponownie doświadczone i wyrażone. Poprzez ten proces i poprzez stworzenie bezpiecznego kontenera klient może osiągnąć gotowość do poradzenia sobie z głęboką stratą, żalem i trauma, która była do tej pory niedostępna. Poprzez wyrażenie siebie, zablokowana energia może zostać uwolniona w swobodny sposób, a niedokończona reakcja „walki lub ucieczki” może zostać dokończona. Człowiek może wyjść ze znieruchomienia lub reakcji „zamrożenia”, która jest zablokowana w ciele.  Integracja w ciele może wydarzyć się poprzez dokończenie wcześniej niedokończonych reakcji.

Autor: Giten Tonkov, twórca metody Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy

Udostępnij ten artykuł

Skomentuj

Obecnie nikt nie napisał jeszcze żadnego komentarza. Możesz być pierwszym komentującym!