fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Zdjęcie główne artykułu Synergia emocjonalna: Integrowanie uczuć dla holistycznego zdrowia i dobrego samopoczucia

Synergia emocjonalna: Integrowanie uczuć dla holistycznego zdrowia i dobrego samopoczucia

Tekst z serii “Kroniki Holistycznego Uzdrawiania: odżywianie ciała, umysłu i duszy w drodze do zdrowia” Nisargi Eryka Dobosza

Witajcie poszukiwacze uzdrowienia i samopoznania!

Każdy z nas przychodzi na świat z wrodzoną zdolnością do odczuwania. Jest to integralna część naszej natury, esencja tego, co czyni nas ludźmi. Nasze emocje są w ciągłym ruchu, jak stale zmieniające się pory roku.

Emocje zabierają nas w podróż cyklicznie zmieniającą się ścieżką, wiodącą od strachu do złości, od smutku do radości, prowadzącą przez wzloty i upadki. Ten cykl emocjonalny, choć uniwersalny, u każdego człowieka – w zależności od jego unikalnej osobowości i doświadczeń życiowych – może różnić się czasem trwania i intensywnością. Pozwalając sobie na połączenie się z chwilą obecną, z tu i teraz, jesteśmy w stanie powrócić do serca, gdzie mieszka szczęście.

Od najwcześniejszych dni naszego życia uczymy się nawigować w złożonym krajobrazie naszych emocji. Odkrywamy, że pewne uczucia są łatwiej akceptowane i wspierane przez społeczeństwo, podczas gdy inne spotykają się z dezaprobatą lub obojętnością. By dopasować się i czuć się kochanym przez naszych rodziców lub opiekunów, często tłumimy nasze prawdziwe emocjonalne ja. Ten nieustannie prowadzony proces może po pewnym czasie skutkować niezdolnością do pełnego doświadczania i wyrażania naszych uczuć, zwłaszcza tych związanych z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości, niezależnie od tego, czy są to traumy rozwojowe, czy szokowe.

Pojawia się tutaj ważne pytanie: czy wyrażanie uczuć zawsze jest korzystne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, spójrzmy na to zagadnienie z perspektywy naszego autonomicznego układu nerwowego (AUN). Czasami nasze domyślne reakcje emocjonalne mogą być powiązane z wirami traumy, co sprawia, że zostajemy uwięzieni w cyklach żalu, gniewu lub strachu.

Emocje te mogą uruchamiać się nawet wtedy, gdy nie ma prawdziwego zagrożenia lub powodu do ich pojawienia się. Nasz układ nerwowy reaguje instynktownie, korzystając z jednej z dobrze znanych nam reakcji: Walki, Ucieczki lub Zamrożenia.

Kluczowe jest tutaj rozpoznanie jakości reakcji emocjonalnej i poprowadzenie siebie (lub osoby, z którą pracujemy) jak najdalej od traumatycznego wiru domyślnych lub „uruchomionych” emocji – do miejsca stabilności, przechowywanych w ciele zasobów oraz do bezpieczeństwa chwili obecnej.

Taka modyfikacja, nastawienie się na obecne, pierwotne uczucia w tu i teraz, pozwala na złagodzenie przypływu emocji. Sama emocja może nie ulec zmianie, ale jeśli powstanie ona w bezpiecznej, obecnej przestrzeni, będziemy w stanie doświadczyć jej w inny sposób oraz wykorzystać to doświadczenie do budowania rezyliencji w układzie nerwowym.

Połączenie takiego rodzaju podróży przez przeszłe doświadczenia, z pełną obecnością oraz korzystaniem z zasobów, powinno stanowić potężne i transformujące doświadczenie. Pozwala nam skonfrontować się to z dawnymi traumami, a także wyrazić pierwotne uczucia autentycznie, w sposób pełen miłości.

Wiele lat temu, moje własne poszukiwania duchowego rozwoju zrodziły się z pragnienia, by znowu zacząć odczuwać. Moje życie stało się nudne, odłączone i pełnie niespełnienia. Podjąłem świadomą decyzję o rozpoczęciu drogi mającej na celu uleczenie moich traum z dzieciństwa dzięki procesowi odkrywania i ponownego łączenia się z moimi prawdziwymi emocjami. Być może znasz to uczucie, wzywające Cię do wyruszenia w podobną podróż.

Poświęć teraz chwilę na zamknięcie oczu i na skierowanie swojej świadomości na ciało i oddech. Zadaj sobie pytanie: co czuję teraz, dokładnie w tym momencie? Z chwili na chwilę, pozwól sobie na doświadczanie i wyrażanie swoich pierwotnych uczuć w autentyczny i pełen miłości sposób.

Kiedy otworzysz drzwi do autentycznej ekspresji emocjonalnej i ze współczuciem przyjmiesz swoje uczucia, życie odpowie, obsypując cię niezliczonymi dobrodziejstwami. Dzięki spędzeniu ostatnich dwóch dekad w roli pracującego z tysiącami osób terapeuty oddechu (BBTRS) i pracy z ciałem (MER), miałem wielokrotnie okazję być świadkiem transformującej mocy integracji uczuć oraz jej wpływu na holistyczne zdrowie i dobre samopoczucie.

Przyjmij swoje emocje w bezpiecznym miejscu własnego ciała, gdyż stanowią one bramę do prawdziwego Ja oraz klucz do żywszego, bardziej satysfakcjonującego życia.

Z serdecznym współczuciem i poświęceniem,

Twój Nisarga

Po więcej śledź facebookowy profil Nisargi – kliknij tutaj

 

Autorem tekstu jest Nisarga Eryk Dobosz – założyciel Integral Body Institute, trener pracy z ciałem i oddechem, terapeuta masażu, certyfikowany w wielu technikach, specjalizujący się w Biodynamicznym Oddechu i Uwalnianiu Traumy (BBTRS), Mięśniowo Powięziowym Uwalnianiu Energetycznym (MER) oraz terapii czaszkowo-krzyżowej i Lomi Lomi Nui.

Udostępnij ten artykuł

Skomentuj

Obecnie nikt nie napisał jeszcze żadnego komentarza. Możesz być pierwszym komentującym!