fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Zdjęcie główne artykułu Tchnij życie w każdy moment: Zaskakujące korzyści płynące z wykorzystywania mocy oddechu

Tchnij życie w każdy moment: Zaskakujące korzyści płynące z wykorzystywania mocy oddechu

Tekst z serii “Kroniki Holistycznego Uzdrawiania: odżywianie ciała, umysłu i duszy w drodze do zdrowia” Nisargi Eryka Dobosza

Witajcie poszukiwacze uzdrowienia i samopoznania!

Będąc od 2009 roku wiodącym facylitatorem BioDynamicznego Oddechu, miałem zaszczyt być świadkiem niezwykłych transformacji, do których dochodzi, gdy zaczynamy wykorzystywać niewiarygodną moc oddechu. Celem tego artykułu jest zainspirowanie Cię do głębszego, bardziej świadomego oddychania oraz docenienia zmieniających życie korzyści, jakie może to przynieść.

Praca z oddechem stała się w dzisiejszych czasach szybko rozwijającą się gałęzią branży holistycznego zdrowia – często nazywana jest nawet „nową jogą”. Szkoły pracy z oddechem powstają jak grzyby po deszczu, oferując zróżnicowane metody, nakierowane na różne doświadczenia i mające nieco różne cele.

Zaledwie dekadę temu, publicznie dostępnych było jedynie kilka pionierskich metod, takich jak oddychanie holotropowe, Rebirthing (reintegracja oddechem), BioDynamiczny Oddech lub jogiczne techniki pranayama. Każda z nich służyła swojemu specyficznemu celowi i koncentrowała się na innych aspektach oddechu. Jako Facylitator Traumy za kluczowe uważam podkreślenie znaczenia opracowanej przez Gitena Tonkova metody BioDynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy. Sposób  ten stanowi potężne narzędzie, szczególnie w terapii leczenia traumy, gdzie zapewnia on niezwykle szybkie rezultaty.

W BioDynamicznym Oddechu, oddech wykorzystywany jest jako kluczowy element służący ładowaniu ciała zasobami oraz poszukiwaniu bezpiecznej ekspresji emocjonalnej dla przechowywanych w nas przeszłych doświadczeń. Procesy te pozwalają na dokończenie reakcji ucieczki, walki lub zamrożenia, które mogły zostać kiedyś w ciele przerwane, co doprowadziło do dysfunkcji układu nerwowego i zaburzenia jego mechanizmów radzenia sobie z różnego typu sytuacjami. Podczas sesji BioDynamicznego Oddechu, uczestnicy często doświadczają szerokiego spektrum emocji – od łez i złości, po radość i błogość. Magia oddechu polega na jego zdolności obejścia świadomego umysłu i ego, co umożliwia nam dostęp do nieuświadomionych emocji i ekspresji.

W transformacyjnej podróży BBTRS (BioDynamic Breathwork and Trauma Release System – metoda Biodynamicznej Pracy z Oddechem i Uwalniania Traumy) nie musimy intelektualizować ani rozumieć treści wyrażanych emocji – zamiast tego ufamy mądrości ciała w zakresie samoregulacji i samouzdrawiania. Pięknym efektem ubocznym jest umożliwienie sięgnięcia do wspomnień lub obrazów z przeszłości, które były przechowywane w naszej pamięci ukrytej. Czasami głębokie zmiany  może przynieść już pojedyncza sesja, innymi razami natomiast, zanim nasz plastyczny układ nerwowy ulegnie wystarczającej samoregulacji i zbudowana zostanie wystarczająca rezyliencja, by móc przetworzyć wspomnienia z przeszłości, potrzebna okazać się może cała seria odbywających się na przestrzeni tygodni lub miesięcy sesji.

Cierpliwość, miłość i obecność z samym sobą okażą się podczas tej uzdrawiającej podróży niezbędne. Kiedy pojmujemy moc oddechu, zaczynamy rozumieć jego istotną siłę życiową oraz jego rolę w wychodzeniu z traumy i w ogólnej poprawie zdrowia. Oddech powinien stać się naszym delikatnym przewodnikiem, prowadzącym nas w kierunku emocjonalnego uwolnienia i poczucia wolności od obciążeń przeszłości. Każdy świadomy oddech pozwala na tchnienie życia w każdą chwilę oraz na doświadczanie głębokiego połączenia naszego umysłu, ciała i ducha.

Podsumowując, moc oddechu jest rzeczywiście inspirująca. Pracując z oddechem uzyskujemy dostęp do głębi naszego istnienia, co uwalnia nasz potencjał ozdrowienia i transformacji. Jako ekspert pracy z traumą zachęcam do odkrywania magii oddechu i jego zdolności do odblokowania rezyliencji, wewnętrznego spokoju i drogi do lepszego jutra. Przyjmij zatem dar oddechu i pozwól mu stać się swoim niezłomnym towarzyszem w podróży ku głębokiemu samopoznaniu i uzdrowieniu.

To właśnie teraz jest idealny rozpoczęcie Twojej podróży w kierunku właściwego wykorzystania mocy oddechu. Nie musisz czekać na „właściwy” czas; chwila obecna to wszystko, co mamy. Delikatnie zatrzymaj się, by poczuć temperaturę i wilgoć swojego oddechu, w miarę jak przepływa on przez Twój nos, uświadamiając sobie zarazem obecność subtelnych przerw między każdym wdechem i wydechem. Zatop się w swoim istnieniu, w pełni relaksując się w tej cennej chwili. Poczuj przeplatającą się z rytmem życia magię własnego oddechu i pozwól mu poprowadzić Cię w kierunku głębszego połączenia z samym sobą oraz otaczającym Cię światem.

 

Z serdecznym współczuciem i poświęceniem,

Twój Nisarga

Po więcej śledź facebookowy profil Nisargi – kliknij tutaj

 

Autorem tekstu jest Nisarga Eryk Dobosz – założyciel Integral Body Institute, trener pracy z ciałem i oddechem, terapeuta masażu, certyfikowany w wielu technikach, specjalizujący się w Biodynamicznym Oddechu i Uwalnianiu Traumy (BBTRS), Mięśniowo Powięziowym Uwalnianiu Energetycznym (MER) oraz terapii czaszkowo-krzyżowej i Lomi Lomi Nui.

Udostępnij ten artykuł

Skomentuj

Obecnie nikt nie napisał jeszcze żadnego komentarza. Możesz być pierwszym komentującym!