fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Baner główny strony BBTRS

Certyfikowany Trening Biodynamicznego Oddechu oraz Uwalniania Traumy

Zlikwiduj mentalne, emocjonalne, fizyczne traumy oraz napięcia ciała i umysłu.

Czym jest BBTRS?

Metoda BioDynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy® (BBTRS® – BioDynamic Breathwork i Trauma Release System®) to nowe podejście w terapii zorientowanej na ciało. Opiera się ona na starannie dobranym połączeniu konkretnych wzorców oddechowych, świadomego terapeutycznego ruchu i tańca, wyspecjalizowanych technik dotyku i pracy z ciałem, ćwiczeń uwalniających napięcie z wnętrza ciała, metod łagodnego uwalniania emocjonalnego, ćwiczeń z samoświadomości i praktyk medytacyjnych. Ich staranne połączenie w zintegrowany przepływ, pozwala na uwolnienie traumy długo utrzymywanej w ciele i umyśle.

Metoda BioDynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy© została rozwinięta przez Gitena Tonkova po ponad 20 latach poszukiwań, nauki i doświadczenia pracy z licznymi klientami, indywidualnie i w grupach. Celem metody BBTRS jest rozpuszczenie wielowarstwowej zbroi ciała i tym samym uwolnienie napięcia mentalnego, emocjonalnego i fizjologicznego z ciała, umysłu i układu nerwowego. Efektem działania BBTRS może być transformacja głęboko utrwalonych wzorców rozwojowych, religijnych i społecznych. Metoda pozwala doświadczyć pełnego spektrum doznań i emocji dostępnych człowiekowi przy jednoczesnym rozwijaniu jego zdolności do wspierania i obejmowania swobodnego przepływu energii życiowej.

BBTRS składa się z 6 głównych elementów, które dają dają wsparcie w uwalnianiu traumy i integracji ciała/umysłu.

 1. Głębokie, połączone oddychanie.
 2. Praca z ciałem i dotykiem (zasoby, wspieranie somatycznej ekspresji).
 3. Świadoma emocjonalna ekspresja.
 4. Ruch i taniec (w tym ćwiczenia uwalniające napięcie mięśni rdzenia).
 5. Dźwięk.
 6. Medytacja.

6 elementowe podejście
Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy:

 • tworzy to elastyczne i dynamiczne doświadczenie, głębsze niż w przypadku tradycyjnych terapii
 • wzmacnia naturalny proces organizmu do leczenia od początku do końca
 • uwalnia chroniczne napięcie i restrukturyzuje systemy na poziomie komórkowym
 • pozwala na bliskie połączenie ze sobą i innymi
 • pozwala poczuć pełną gamę emocji i wrażeń, i w pełni świętować życie
 • wykorzystuje moc wszystkich systemów ciała
 • wspiera wyjątkowe potrzeby Twojego ciała w dowolnym momencie
 • pozwala pogłębić zrozumienie traumy i zdobyć kolejne profesjonalne umiejętności w jej uwalnianiu z ciała

Szkolenie BBTRS jest dla:

 • Każdej osoby zaangażowanej w osobiste uzdrowienie, rozwój i transformację.
 • Szkolenie BBTRS® stworzy głęboką i trwałą zmianę w Twoim życiu (nie trzeba być profesjonalistą).
 • Osób chcących zdobyć profesjonalne umiejętności w pracy z oddechem i ciałem pod kątem uwalniania traumy, a tym samym zawód praktyka (żadne wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane.)
 • Osób udzielających już sesji metodą BBTRS - możesz pogłębić swoją wiedzę i umiejętności.
 • Osób pracujących z ciałem, terapeutów ciała, praktyków masażu terapeutycznego, uczniów i nauczycieli jogi, psychologów/psychoterapeutów, naturoterapeutów i akupunkturzystów - możesz pogłębić swoje zrozumienie traumy i zdobyć kolejne profesjonalne umiejętności w jej uwalnianiu z ciała.

Dzięki osobistemu doświadczeniu nauczysz się wspierać innych na drodze transformacji i uzdrowienia za pomocą tej głębokiej, holistycznej metody.

BBTRS® Ścieżki szkoleniowe

Oferujemy dwie elastyczne ścieżki szkoleniowe pozwalające uczyć się wyłącznie w domu lub łączyć uczenie się w domu z udziałem w naszych transformujących warsztatach z udziałem osobistym. Wybór należy do ciebie w zależności od tego czy zamierzasz pracować w tym modelu wyłącznie za pośrednictwem platform on-line czy chcesz pracować bezpośrednio w kontakcie fizycznym z klientem.

Podstawowy tryb szkolenia na Praktyka BBTRS odbywa się w formie online i każdy uczestnik przechodzi przez 6-miesięczny kurs online, który certyfikuje go do prowadzenia sesji indywidualnych BBTRS. Jeśli chcesz praktykować prowadzenie indywidualnych sesji BBTRS również w kontakcie fizycznym z drugą osobą, wtedy będziesz potrzebował/-a wziąć udział w dwóch 8- lub 11-dniowych szkoleniach BBTRS. Możesz je ukończyć w jednym z pięknych miejsc, gdzie je organizujemy.

Obie ścieżki szkoleniowe są w pełni oparte na doświadczeniu, co oznacza, że otrzymasz wiele prowadzonych sesji indywidualnych i grupowych wg BBTRS oraz nauczysz się jak udzielać takich sesji. Na każdej ze ścieżek szkoleniowych — na ścieżce online lub na ścieżce w kontakcie fizycznym — będziesz prowadzić praktykę z innymi uczestnikami szkoleń, klientami, rodziną i/lub przyjaciółmi. Będzie to część twojego procesu certyfikacji.

Szkolenie online - certyfikacja z BBTRS

260 godzin Szkolenie Online + 35 udokumentowanych sesji praktyki, nauczanych na 3 modułach w przeciągu 6-8 miesięcy.

Szkolenie online i osobiste

Certyfikacja BBTRS

 • Całość szkolenia obejmuje 400 godzin, łącząc Szkolenie Online składające się z dwóch 8- lub 11-dniowych warsztatów z udziałem osobistym toczących się na przestrzeni 8-18 miesięcy + 70 udokumentowanych sesji praktyki.

Uczestnicy, którzy łączą obie ścieżki szkoleniowe, oprócz Szkolenia Online, wezmą osobiście udział w dwóch 8- lub 11-dniowych warsztatach BBTRS w jednym z pięknych ośrodków, gdzie je oferujemy.

Pierwszy osobisty warsztat można odbyć albo PRZED rozpoczęciem Szkolenia Online, albo w jakimkolwiek momencie trwania Szkolenia Online. Drugi osobisty warsztat musi mieć miejsce PO ukończeniu Szkolenia Online.

 • Pełne warsztaty doświadczeniowe stworzone są tak, by pogłębić doświadczenie i zastosowanie materiału Szkolenia Online.
 • Przyjmowanie sesji i nauka prowadzenia sesji indywidualnych BBTRS korzystając z dotyku i technik pracy z ciałem w toku codziennych wymian sesji oraz specjalnie stworzonych ćwiczeń wspierających pracę w fizycznej obecności z drugą osobą.
 • Minimum 70 udokumentowanych sesji praktyki do certyfikacji.
 • Termin na ukończenie Szkolenia Online oraz odbycie dwóch osobistych warsztatów to okres pomiędzy 8-18 miesięcy (lub dłużej, jeśli będzie taka potrzeba z powodu lokalnych ograniczeń związanych z COVIDEM)

Pierwszy warsztat skupia się na przeżyciu własnego doświadczenia w pracy z udzielaniem i otrzymywaniem sesji BBTRS. Drugi warsztat zawiera dodatkowe sesje z prowadzącymi w grupach mentoringowych. Te spotkania są nakierowane na pogłębienie wiedzy i umiejętności by z sukcesem zakończyć szkolenie.

Absolwenci

Absolwenci po ukończeniu 4 poziomów szkolenia (minimum 450 godzin) i uzyskaniu tytułu Praktyka BBTRS Biodynamicznego Oddechu i Uwalniania Traumy :

 • mogą aplikować o bezpłatny udział w kolejnym szkoleniu w roli asystenta (wymagana jest tylko opłata za zakwaterowanie i wyżywienie), co pozwala im rozwijać swoje umiejętności, pogłębiać wiedzę
 • mogą bezpłatnie kontynuować spotkania internetowe w grupie mentoringowej
 • mogą umieścić swoje dane na oficjalnej liście praktyków opublikowanej na stronie IBI
 • mogą certyfikować się przy AADP w USA. Mogą również ubiegać się o przyjęcie w poczet członków tych organizacji i korzystać z możliwości z tym związanych

W planie są szkolenia dla Absolwentów:

 • facylitator grup BBTRS
 • prowadzenie szkolenia „Poziomu 1: podstawy”

BBTRS jest programem szkoleniowym akredytowanym przez:

 1. National Certification Board for Therapeutic Massage and Bodywork in USA (ncbtmb.org) - Szkolenia i warsztaty, które prowadzimy, dają możliwość uzyskania punktów kredytowych Ustawicznego Szkolenia (Continuing Education) wymaganych przez the National Certification Board, USA i Therapeutic Massage & Bodywork (NCBTMB.org) niezbędnych do utrzymania licencji praktyka/terapeuty w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź szczegóły

  Sprawdź przeliczniki

  • 7-dni szkolenia = 55 punktów kredytowych CEU
  • 5-dnia szkolenia = 40 punktów kredytowych CEU
  • 2-dni szkolenia = 16 punktów kredytowych CEU

  Webinaria BBTRS również dają możliwość uzyskania punktów kredytowych CEU wg następującego przelicznika:

  • „Anatomia i fizjologia oddechu” – 2,5 punktów kredytowych CEU
  • „Wprowadzenie do Reichowskiej typologii struktur charakteru i traumy rozwojowej”– 5 punktów kredytowych
  • „Zrozumienie traumy: Nasze ciało, mózg i emocje” – 4,5 punktów kredytowych CEU

 2. The American Association Of Drugless Practitioners (AADP) (aadp.net)
 3. The International Breathwork Foundation (ibfnetwork.com)
 4. The Global Professional Breathwork Alliance (breathworkalliance.com)
 5. Australian Breath Association

MODUł 1: Podstawy (ok. 90 godz. przez 9 tygodni)

Moduł podstawowy jest z natury w pełni doświadczeniowy i został tak pomyślany by zapoznać cię ze wszystkimi aspektami oddychania i pracy z oddechem, z  podstawowymi zasadami i wartościami BBTRS oraz z przyczynami traumy, tego jak jest utrzymywana w ciele i jak wpływa na układ nerwowy. Podczas serii spotkań na sesje na platformie Zoom (3×2-dniowe spotkania w weekendy, 5 godzin dziennie) spotkasz się z prowadzącymi, mentorami, z innymi uczestnikami szkolenia oraz, oczywiście, ze sobą. Będzie tam miejsce na dzielenie się swoimi przeżyciami i przemyśleniami z grupą, będzie czas na zadanie pytań i uzyskanie odpowiedzi na temat sesji od zespołu prowadzącego. Podejmiesz też 21-dniowe wyzwanie medytacyjne. Materiały szkoleniowe składają się z 2 webinarów nagranych na wideo, podręcznika praktyka BBTRS oraz bestsellerowej książki Gitena w formie ebooka “Feel to Heal”.

Kwestie organizacyjne:

 • Podstawy pracy z oddechem
 • Omówienie anatomii i fizjologii oddechu
 • Zrozumienie traumy i funkcjonowania układu nerwowego
 • 6 elementów pracy z oddechem wg BBTRS oraz przeciwwskazania
 • Felt sense, zasoby, ruch wahadłowy i miareczkowanie
 • 4 poziomy dotyku (auto-dotyku)
 • Aktywne medytacje OSHO
 • Prowadzone grupowe sesje oddechowe
 • Jak zbudować indywidualną sesję BBTRS przez internet
 • Korzystanie z indywidualnych sesji BBTRS z mentorami

MODUł 2

7 Pasm napięcia (ok. 120 godz. przez 16 tygodni)

Drugi moduł zawiera podstawowe teorie psychosomatyczne Wilhelma Reicha, twórcy psychoterapii przez ciało oraz ich zastosowania w BBTRS. Przyjrzymy się modelowi 5 typów ciała i struktury charakteru oraz temu jak trauma i napięcia są utrzymywane w ciele w 7 pasmach napięć w określonych obszarach ciała, które w przybliżeniu korelują z umiejscowieniem czakramów ciała. Będziesz zajmować się badaniem swojego ciała poprzez każde pasmo napięć, korzystając z oddechu i technik własnej pracy z ciałem. Będziesz się uczyć jak bezpiecznie prowadzić innych w procesie rozpoznawania i uwalniania traumy, udzielając sesji online BBTRS indywidualnych i uczestnicząc w nich samemu/-ej.

Moduł 2 składa się z 6 1- lub 2-dniowych spotkań weekendowych na platformie Zoom (po 6 godzin dziennie), 2 webinarów,  9 spotkań grupowych z uczestnikami szkolenia.

Kwestie organizacyjne:

 • Prezentację Reichowskich typów ciała i typów struktury charakteru
 • Omówienie traumy rozwojowej
 • Przedstawienie 7 pasm napięć
 • Prezentację technik uwalniania traumy we własnej pracy z ciałem
 • Naukę świadomego ruchu i rozluźniania
 • Prowadzenie wymiany sesji indywidualnych z innymi uczestnikami
 • Spotkania się z zespołem i uczestnikami na regularne dzielenie się przeżyciami oraz na sesje pytań i odpowiedzi
 • Podjęcie 21-dniowego wyzwania medytacyjnego
 • Korzystanie z indywidualnych sesji BBTRS z mentorami

MODUŁ 3

Łączenie wiedzy i umiejętności (ok. 50 godz. przez 8 tygodni)

Podczas ostatniego modułu będziesz rozwijać i dopracowywać swoje umiejętności budowania profesjonalnych sesji online Praktyka Pracy z Oddechem wg BBTRS. Zdobędziesz narzędzia i rozwiniesz poczucie pewności siebie w zakresie rozpoczynania i prowadzenia bezpiecznych sesji. Nauczysz się jak dbać o swoich klientów i o siebie. Poznasz również podstawy rozwijania swojej działalności biznesowej oraz techniki promowania siebie jako praktyka pracy z oddechem. Będziesz oceniany/-a na podstawie swoich umiejętności jako osoba udzielająca sesji  i nadal będziesz korzystać ze wsparcia zespołu i grupy uczestników przez cały czas trwania nauki aż do ukończenia szkolenia oraz po jego zakończeniu.

Moduł 3 jest nauczany przez 4 dni na platformie Zoom (5 godzin dziennie). Po zakończeniu ostatniej części szkoleniowej będziesz mieć czas na ukończenie wszystkich zadań i sesji praktyki.

Program szkolenia obejmuje:

 • Doświadczanie grupowych sesji oddechowych online/warsztatów online uczących umiejętności i technik prowadzenia sesji.
 • Omówienie języka używanego podczas sesji oraz rozwijania umiejętności słuchania
 • Korzystanie z dźwięków i muzyki
 • Kontraktowanie zasad poufności
 • Marketing i promocję własnej pracy
 • Dbanie o siebie
 • Tworzenie bezpiecznej przestrzeni sesji dla klienta i praktyka
 • Końcowe spotkania się z zespołem i uczestnikami na dzielenie się przeżyciami i przemyśleniami oraz na sesje pytań i odpowiedzi
 • Podjęcie 21-dniowego wyzwania medytacyjnego
 • Końcową sesja wymiany ewaluacji
 • Korzystanie z indywidualnych sesji BBTRS z mentorami

Webinary:

:

Lista lektur:

Poznaj nauczycieli BBTRS

Zdjęcie trenerów treningu BBTRS

Giten Tonkov

"Praca z oddechem"

Zobacz więcej

Nisarga Eryk Dobosz

"Praca z ciałem i oddechem"

Zobacz więcej