fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Zdjęcie główne artykułu Odblokuj ozdrowienie: kluczowa rola pracy z traumą w terapii prowadzącej do lepszego jutra

Odblokuj ozdrowienie: kluczowa rola pracy z traumą w terapii prowadzącej do lepszego jutra

Tekst z serii “Kroniki Holistycznego Uzdrawiania: odżywianie ciała, umysłu i duszy w drodze do zdrowia” Nisargi Eryka Dobosza

Witajcie poszukiwacze uzdrowienia i samopoznania!

Jako posiadający 20-letnie doświadczenie w BioDynamicznym Oddechu, BioDynamicznej Terapii Czaszkowo-Krzyżowej i Compassionate Inquiry ekspert pracy z traumą, miałem przywilej bezpośrednio doświadczać transformacyjnej mocy uwzględniania pracy z traumą w terapii. Przez lata obserwowałem, jak ten niegdyś pomijany aspekt uzdrawiania, stopniowo stawał się kamieniem węgielnym pomagania ludziom w przezwyciężaniu przeszłych traum oraz odnajdywaniu lepszego jutra.

Praca z traumą nie zawsze była powszechnie uznawana, a istniał nawet okres, gdy rozważano usunięcie jej z niektórych metod terapeutycznych. Zmieniło się to jednak dzięki przełomowej pracy renomowanych terapeutów, takich jak: Gabor Mate, Peter Levine, Stephen Porges i Bessel van der Kolk, co pozwoliło jej zyskać rozgłos i szacunek, które ma dziś wśród społeczności terapeutycznej.

Przez wiele lat pracowałem z traumą, rozumiem więc ogromną odpowiedzialność, która wiąże się z badaniem wrażliwych przestrzeni osób, które takowej traumy doświadczyły. Wymaga to ogromnych pokładów cierpliwości i wrażliwości, a także głębokiego zrozumienia skomplikowanego sposobu, w jaki współgrają ze sobą ciało i umysł.

Istotą pracy z traumą jest delikatne regulowanie układu nerwowego, rozszerzając w ten sposób zakres tolerancji klienta. Poprowadzenie klienta w kierunku kompleksu gałęzi brzusznej nerwu błędnego przywspółczulnego układu nerwowego, gdzie przechowywane są poczucie bezpieczeństwa, spokoju, samozadowolenia, miłości i współczucia, otwiera ścieżkę do samoregulującego się uzdrawiania.

Z czasem zrozumiałem, że praca z traumą nie jest podejściem, które dla każdego klienta wyglądałoby tak samo. Wiąże się to z rozpoznaniem i przyjęciem unikalnej osobowości każdej osoby, doceniając zarówno dary i cienie, jakie ona ze sobą niesie. Jest to podróż polegająca na zrozumieniu osobistej narracji klienta i wpływu traumatycznych wydarzeń, a także wzmocnieniu klienta, by umożliwić jemu/jej odnalezienie rozwiązania i osiągnięcie stanu wyzdrowienia.

Moja ekspertyza z zakresu BioDynamicznego Oddechu, BioDynamicznej Terapii Czaszkowo-Krzyżowej i Compassionate Inquiry pozwoliła mi rozwinąć umiejętności niezbędne w nawigowaniu tej delikatnej podróży. Długo doskonaliłem sztukę oceny gotowości każdego klienta na konfrontację z traumą z przeszłości, upewniając się, że proces ten jest bezpieczny, delikatny i dostosowany do jego/jej konkretnych potrzeb.

Dzięki mojemu doradztwu i wsparciu klienci mogą odnaleźć w sobie odwagę do wyrażania i przetwarzania swoich emocji, co prowadzi ich ku uzdrowieniu i rozwojowi. Aby ułatwić klientowi łagodną regulację układów nerwowych, potrzebny jest czas, cierpliwość i znaczne umiejętności, ale nagrody są niezmierzone.

Jako specjalista od pracy z traumą mogłem obserwować, jak poszczególne osoby rozpoczynają głębokie, uzdrawiające podróże. Wspólnie byliśmy w stanie zamknąć pętle traumatycznych wydarzeń z przeszłości, uwolnić zakopane emocje oraz przeformułować ich doświadczenia. Proces ten zapewnia uczestnikom nowo odkrytą rezyliencję i głębsze poczucie samoświadomości.

Rzeczywiście, leczenie traumy nie jest zadaniem dla osób o słabym sercu. Zarówno od terapeuty, jak i od klienta wymaga ono ogromnej odwagi i umiejętności poddania się. Nawet jako ekspert pracy z traumą, jestem pełen pokory wobec zaufania, jakim obdarzają mnie klienci, konfrontując się z zapomnianymi wiadomościami i wspomnieniami, przechowywanymi w ich ciałach i umysłach.

Oczywistym jest dla mnie, że praca z traumą stanowi niezbędny filar terapii; filar niosący ze sobą obietnicę lepszego jutra dla tych, którzy szukają uzdrowienia. Dzień po dniu transformacyjny potencjał pracy z traumą inspiruje mnie i porusza. W trakcie naszej wspólnej podróży ku zdrowiu, ciągle na nowo przypomina mi się, że współczucie, samoświadomość i rezyliencja prowadzą nas do świata, w którym panuje nadzieja i pełnia życia.

Wszystkim, co musimy zrobić, aby wyzdrowieć, to uczynić ten pierwszy krok i podjąć się długotrwałego oddania własnemu rozwojowi oraz rozwojowi naszych emocji. Przyjęcie naszych traum z odwagą i otwartością, pozwala rozpocząć transformacyjną podróż. Poruszając się po tej ścieżce samopoznania, pamiętaj, że nie jesteś sam. Rozejrzyj się – zawsze okaże się, że jest ktoś, kto idzie obok Ciebie, wspierając Cię  i prowadząc w kierunku lepszego, silniejszego jutra. Razem możemy odblokować ukryte w nas uleczenie oraz przyczynić się do tworzenia przyszłości wypełnionej nowoodkrytym spokojem i pełnią życia.

 

Z serdecznym współczuciem i poświęceniem,

Twój Nisarga

Po więcej śledź facebookowy profil Nisargi – kliknij tutaj

 

Autorem tekstu jest Nisarga Eryk Dobosz – założyciel Integral Body Institute, trener pracy z ciałem i oddechem, terapeuta masażu, certyfikowany w wielu technikach, specjalizujący się w Biodynamicznym Oddechu i Uwalnianiu Traumy (BBTRS), Mięśniowo Powięziowym Uwalnianiu Energetycznym (MER) oraz terapii czaszkowo-krzyżowej i Lomi Lomi Nui.

 

 

Udostępnij ten artykuł

Skomentuj

Obecnie nikt nie napisał jeszcze żadnego komentarza. Możesz być pierwszym komentującym!