fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Zdjęcie główne artykułu Siła oddechu, zadbaj o swoje zdrowie, otwórz się na miłość i znajdź wewnętrzny spokój

Siła oddechu, zadbaj o swoje zdrowie, otwórz się na miłość i znajdź wewnętrzny spokój

Kiedy ostatnio wziąłeś głęboki, świadomy wdech? Dziś? Wczoraj? Nie pamiętasz? Zatrzymaj się teraz. I weź taki wdech teraz…. Powolny, głęboki wdech …i powolny, pełny wydech…czy czujesz różnicę?

Łatwo jest po prostu zapomnieć o świadomym oddechu. Oddech pojawia się automatycznie czy jesteśmy tego świadomi czy nie i jak w przypadku wielu funkcji naszego organizmu pracuje samoistnie. Często nie zwracamy na to uwagi i nie za bardzo doceniamy oddech. Kiedy pomyślimy ile różnych funkcji spełnia nasze ciało, prawdą było by powiedzenie, że ta funkcja organizmu jest wielce niedoceniana i jest używana mało świadomie. Nawet w trakcie intensywnych ćwiczeń korzystamy tylko z 70% pojemności naszych płuc! Starożytni szamani, jogini i mistrzowie panowania nad energią ze Wschodu znali i wykorzystywali moc oddechu w medytacji by pogłębić i kontrolować stany energetyczne, by móc zagłębiać się w różne warstwy świadomości oraz by leczyć ciało, umysł i duch. Oddychanie łączy nasze wewnętrzne doświadczenie z zewnętrznym środowiskiem i funkcjonuje jak pomost pomiędzy tym co świadome i podświadome. Oddech generuje Pranę lub Chi (Qi) – energię elektro-magnetyczną, która jest naszą siłą życiową. Jakość energii i jej przepływ poprzez ciało są bezpośrednio związane z jakością naszego zdrowia fizycznego, mentalnego i emocjonalnego. Stanowi to podstawę wielu form medycyny energetycznej. Poprzez kultywowanie bardziej świadomego oddychania możemy zacząć korzystać z darów tego energetycznego połączenia pomiędzy nami i kosmosem, co pozwala nam na schodzenie głębiej w nas samych i aktywowanie naszej wewnętrznej mocy uzdrawiania i pełnego potencjału życia. Na poziomie fizjologicznym możemy korzystać z oddechu by regulować układ nerwowy. W czasie stresujących sytuacji, kiedy współczulny układ nerwowy jest aktywny (tzw. reakcja walki i ucieczki czy reakcja zamarcia) świadome głębokie oddychanie pomaga uaktywnić reakcję przywspółczulną (odpoczynku i relaksu), która uspokaja ciało i uaktywnia różne funkcje naszego ciała, takie jak rytm serca i trawienie oraz umożliwia powrót do normalności.

Będąc dziećmi oddychamy w sposób swobodny i nieograniczony. Instynktownie wiemy jak oddychać z łatwością i naturalnie przełączmy się pomiędzy stanami współczulnego pobudzenia i przywspółczulnego rozluźnienia. Dzieci ze swobodą wyrażają swoje potrzeby jedzenia, troski i uwagi poprzez płacz w pełni ufając, że zostaną one zaspokojone przez ich opiekuna. W trakcie życia tracimy tę naturalną zdolność do pełnego oddechu. Jak rośniemy i rozwijamy się, coraz częściej doświadczamy odrzucenia, dezaprobaty czy kary za swobodne wyrażanie naszych potrzeb i emocji, w wyniku czego nasz układ nerwowy staje się przeciążony i uczy się kontroli, powolnego zamykania pełnego zakresu naszych uczuć, a my nieświadomie napinamy się wewnątrz siebie. Czasem w życiu doświadczymy również traumy, a takie przeżycie wywołuje dalsze napięcie, lęk i znieczulenie oraz tłumienie wspomnień i emocji, które stają się wdrukowane w nasze ciało i psychikę. Te głębokie wzorce blokad wpływają na naszą zdolność do pełnego oddechu, dlatego też zanim stajemy się w pełni dorośli, wielu z nas godzi się na krótki, płytki oddech, używając tylko części pełnej zdolności do oddechu. Tym samym ograniczamy swobodny przepływ energii w naszym ciele. Skupiając uwagę na oddechu i ucząc się bardziej świadomego oddychania możemy przywrócić swoją witalność, wyższy poziom energii oraz rozładować traumę, która utkwiła w naszym ciele. Świadome oddychanie jest jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na regenerowania układów naszego ciała, otwarcie serca i odnalezienie wewnętrznego spokoju. To co w tym najlepsze, to fakt, że oddech jest nam swobodnie dostępny w każdym momencie. Skorzystajmy z tej niezwykle skutecznej formy uzdrawiania.

Metoda BioDynamiczego Oddechu i Uwalniania Traumy (BBTRS) jest niezwykle silnym narzędziem do uwalniania traumy i napięcia poprzez oddech. Wielu ludzi doświadcza zmian, które promieniują na całe ich życie. Dzięki tej technice doświadczysz emocjonalnego, psychicznego i fizycznego dobrostanu. Dowiedz się więcej na szkoleniu BBTRS i tutaj: jak zacząć swoją podróż uzdrawiania poprzez oddech: http://www.bodyawareness.ee/index.php/en/biodynamic-breath-andtrauma-release

W międzyczasie możesz korzystać z wielu prostych ćwiczeń oddechowych, dzięki którym doświadczysz mocy swojego oddechu by móc poczuć więcej wolności spokoju i witalności. Wypróbuj ćwiczenie „Witalnego Oddechu” i sam/-a przekonaj się jak to wpłynie na jakość Twojego dnia!

Nisarga Eryk Dobosz – Terapeuta Biodynamicznej Terapii Czaszkowo-Krzyżowej, masażysta i trener Mięśniowo Powięziowego Rozluźniania MER.

 

Udostępnij ten artykuł

Skomentuj

Obecnie nikt nie napisał jeszcze żadnego komentarza. Możesz być pierwszym komentującym!