fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Zdjęcie główne artykułu Praca z traumą emocjonalną w sesjach masażu

Praca z traumą emocjonalną w sesjach masażu

Pod większością naszych wzorców przytrzymania zawartych w tkance mięśniowo-powięziowej znajduje się trauma emocjonalna. Wiemy, że trauma emocjonalna jest trzymana w miękkich tkankach ciała. Pojęcie pamięci tkanki jest fundamentalne do naszego zrozumienia połączeń pomiędzy masażem a uwalnianiem traumy emocjonalnej. Uwalnianie emocji w sesjach jest związane z intencją masażysty oraz z typem charakterologicznym klienta. Jako masażyści, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie fizycznym z ciałem klienta, stale widzimy sytuacje, kiedy zablokowane w ciele emocje są przyczyną pojawiających się syndromów ciała. Lokalizujemy te emocje i obszary ciała, które są zaciśnięte i miejsca, gdzie przepływ energii jest zastopowany. Jeśli twoją intencją jest praca z uczuciami, będziesz reagować na dźwięk, oddech i ruch, a używając słów będziesz kontaktować się ze swoimi uczuciami.

Miałem taki okres w swoje pracy, kiedy podczas sesji masażu bardzo intensywnie pracowałem z emocjami ludzi. Ciekawiła mnie świadomość emocjonalna i jej ekspresja. Pracowałem z ruchem, oddechem dźwiękiem i wyrazem emocjonalnym w połączeniu z głęboką pracą z ciałem. Wiem, że duża większość emocjonalnych wzorców przytrzymania w ciele jest spowodowana wyrażaniem emocji, zaprzeczaniem im i ich unikaniem. Dlatego, kiedy uwalniam wzorce emocjonalnego wyrazu w plecach, dotykam również emocjonalnego ciała. Nie ma drogi na skróty. Kiedy wykonuję głęboką pracę masażową na plecach, dotykam emocjonalnych i psychicznych wzorców, które są tam zablokowane.

Jest parę podstawowych zasad pracy z emocjami, które się pojawiają w sesji. Pierwsza z nich brzmiprzyjmij i zaakceptuj daną ekspresję emocjonalną. Aby móc pracować z emocjami innych ludźmi, dobrze jest samemu zacząć pracować ze swoimi emocjami. Jeśli jest w tobie dużo zaprzeczania, osądu i leku przed uczuciami, trudniej będzie ci wspierać innych na ich drodze. Można więc powiedzieć, że potrzebujesz zacząć od uznania i zaakceptowania swoich własnych uczuć. To nie jest łatwe. Dobrze to brzmi, ale prawda jest taka, że wydatkujemy mnóstwo energii unikając, zaprzeczając i osądzając nasze własne uczucia. Weźmy taki przykład: właśnie masujesz czyjeś plecy, twoje palce są głęboko w tkance pleców tej osoby i czujesz jak tkanka się rozluźnia i nagle ciało zaczyna drżeć, a oddech się pogłębia i klientowi zaczynają płynąć łzy. Niektórzy terapeuci ciała po prostu to uznają . Dalej masują ciało tak jakby nic się nie zdarzyło. To wzmacnia obrony danej osoby związane z tym, że jej łzy nigdy nie były przyjęte. Że nikt nie zauważał drżenia jej ciała. Dokładnie tego ta osoba doświadczyła jak była mała – jej rodzice nie akceptowali jej smutki i lęków. Dlatego twoim zadaniem jako masażysty ciała jest nawiązanie w słowach, do tego co się dzieje: „O, … pojawiły ci się łzy, dobrze”. „Twoje ciało drży, pozwól mu drżeć.” Nie musisz nawet mówić „A,.. pojawił się smutek”, bo nie wiesz czy to jest smutek czywdzięczność. Wystarczy, że powiesz „Pojawiają się łzy, wspaniale! Pozwól im płynąć”.Mówiąc o do uczuć, uznajesz, że one są i się pojawiają, przyjmujesz to, co się wydarza i twój klient czuje się zauważony i czuje się bezpiecznie.

Dużo łatwiej jest nam wszystkim pracować ze łzami, a dużo trudniej ze wściekłością. Wielu z nas boi się złości. Złość może pozostawiać po sobie wiele blizn, ponieważ w przeszłości doświadczyliśmy nadużycia czy przemocy ze strony złości. Doświadczyliśmy czegoś trudnego z powodu złości. Złość jest emocją daną od Boga. To jest jeden darów, który otrzymaliśmy od natury. Złość daje nam siłę, kiedy może przez nas przepływać w zdrowy sposób. Złość daje nam jasność. Złość daje nam dobre granice; możemy powiedzieć „nie”, kiedy chcemy i potrzebujemy. Złość daje nam ogień i namiętność. Wielu bardzo mocnych i twórczych ludzi na tej ziemi jest związanych z energią złości. Skanalizowali tę energię w pozytywny sposób. Kiedy tłumimy naszą złość, stajemy się jej ofiarami. Stajemy się wycieraczkami, a ludzie mogę po nas chodzić. Stłumiona złość zamienia się w ocenianie samego siebie, w nienawiść do samego siebie lub w ocenianie innych.

Praca ze złością innych ludzi jest bardzo ważna. Najpierw ważne jest, abyś ty pracował z własną złością. Nie ograniczaj się do czytania o tym książek, ale wejdź w tę przestrzeń i doświadcz swojej złości. Trudno jest pracować ze złością w sesjach pracy z ciałem. Pierwszy powód jest taki, że jest przy tym dużo krzyku i hałasu. Klient może potrzebować krzyczeć. Jeśli przestrzeń na sesję sprzyja wydawaniu głośnych dźwięków i to nikomu nie przeszkadza, to świetnie. Ale jeśli pracujesz w przestrzeni, w której głośne dźwięki będą przeszkadzały sąsiadom, możesz uciec się do techniki wyrażania krzyku i gniewu w poduszkę lub w ręcznik. Korzystałem z tego wiele razy. Też kopanie i uderzanie w stół masażowy często może popsuć stół. Więc poproś klienta, aby zrobił to wolno i świadomie. Zwolniony ruch często wspiera wyładowanie złości lepiej niż szybki i mocny ruch, bo można to zrobić świadomie. Jeśli chcesz pracować z silnym i szybkim ruchem, wyposaż swój gabinet w materac i w takim momencie wyładowania złości poproś klienta o zejście na materac.

Drugim ważnym aspektem jest to, że uczucia nie są problemem do rozwiązania. Kiedy w sesji pojawiają się uczucia, nie musisz myśleć „Co by powiedziała moja terapeutka? Moja terapeutka jest taka mądra, co ona by powiedziała?” Uczucia są energią w ruchu (e-motion). Kiedy uwalniasz tkankę miękką używając głębokiego dotyku, jednocześnie uwalniasz zbroję charakterologiczną, która tłumi uczucia. Może to wywoływać emocje przetrzymywane pod tą zbroją. Tkanka nie jest bezmyślna, jest pełna odczuć, pełna uczuć i starej pamięci. Powięź jest bogata w nerwy czuciowe, i faktycznie powieź ma więcej nerwów czuciowych niż inna tkanka w ciele. Kiedy więc uwalniasz powięź, budzisz tym samym odczucia cielesne swojego ciała. Pomagasz klientowi zejść z głowy do ciała. To jest wyjście z przeszłości do teraźniejszości.

Jak nauczysz się pracy z uczuciami, jak będzieszmieć dobrze odzwierciedlać uczucia oraz będziesz osadzony w sobie i empatyczny, kiedy uczucia się pojawią. Nie musisz dużo mówić; wystarczy, że użyjesz zdania oznajmiającego uznającego uczucia lub fizyczną reakcję. Pułapką dla masażystów i terapeutów ciała jest to, że często za bardzo angażują się w historie, które są związane z uczuciami. Nie pytaj klienta jaką miał relację z matką. To najgorsze, co możesz zrobić. Zaczynasz wtedy pracować z jego historią. I możesz mi wierzyć, terapeuci ciała czasem dodają elementy terapii „primal” i zaczynają pracować z historią klienta z matką i ojcem. Nie chcesz się w angażować w historię, która za tym stoi. Pozostań w kontakcie z odczuciami z ciała. Pracuj z ruchem, dźwiękiem i oddechem. Wszystkie uczucia mają w sobie pewien ruch, oddech i dźwięk. Kiedy ktoś zaczyna się trzęść i następnie spontanicznie uwalnia emocje z ciała, uznaj to słownie mówiąc „Drżysz, dobrze, pozwól sobie na to”. To jest akceptacja. Wystarczy jak powiesz: „Dobrze, pozwól na to”, a następnie będziesz w spokoju, skupieniu i obecności reagując na to, co się wydarza w danej chwili. To tyle. To jest bardzo proste, odzwierciedlasz swoją obecnością, swoimi rękoma i prostymi stwierdzeniami i sercem. Nie wchodź w to głową, nie próbuj tego zrozumieć. Ciało pokazuje ci, co to jest.

MER korzysta z techniki nazywanej „rozciągnięcia powięziowe”, które pomagają ci zlokalizować i fizycznie uwolnić ograniczenia w mięśniach i otaczającej je tkance powięziowej, która kryje traumatyczne wspomnienia. Wykwalifikowany terapeuta ciała naciska i uwalnia napięte tkanki, a to powoduje uwalnianie się wspomnień, powodując, że ciało spontanicznie „odgrywa” ruchy związane z pamięcią traumy. To uwolnienie inicjuje relaks, odblokowanie zamrożonych segmentów układu nerwowego. Taka transformacja ustanawia ponownie połączenie pomiędzy mózgiem a tkanką przetrzymującą traumę, pozwalając na uleczenie i uzdrowienie”.

Kompetentny i wrażliwy terapeuta ciała ma umiejętności uwalniania bólu dawnej traumy. Kiedy zaczynamy oddawać ból przeszłości, możemy pełniej zaangażować się w życie w teraźniejszości i możemy doświadczyć miłości i piękna życia w danej chwili.

Autor: Satyarthi Peloquin, twórca metody Mięśniowo Powięziowe Uwalnianie Energetyczne

Udostępnij ten artykuł

Skomentuj

Obecnie nikt nie napisał jeszcze żadnego komentarza. Możesz być pierwszym komentującym!