fbpx
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
Zdjęcie główne artykułu Medytacja: Twoje naturalne lekarstwo na wewnętrzny spokój i dobre samopoczucie emocjonalne

Medytacja: Twoje naturalne lekarstwo na wewnętrzny spokój i dobre samopoczucie emocjonalne

Tekst z serii “Kroniki Holistycznego Uzdrawiania: odżywianie ciała, umysłu i duszy w drodze do zdrowia” Nisargi Eryka Dobosza

Witajcie poszukiwacze uzdrowienia i samopoznania!

W pędzie i zgiełku współczesnego życia coraz trudniejszym staje się odnajdywanie chwil spokoju i równowagi emocjonalnej. Ciągłe wymagania, stres i lęk często sprawiają, że czujemy się przytłoczeni i odcięci od siebie. Pośród tego chaosu istnieje jednak potężne lekarstwo, które może pomóc nam odzyskać kontrolę nad naszymi emocjami, a także odnaleźć wewnętrzny spokój medytacja.

Istotą medytacji jest praktyka samoregulacji, w której delikatnie obserwujemy nasze myśli, emocje i doznania bez dokonywania ich osądów. To świadomy wysiłek, by zwolnić, by być obecnym i by naprawdę poczuć to, czego doświadczamy. To introspektywna podróż, dzięki której możemy stać się świadkami różnych aspektów naszego istnienia. Medytacja pozwala nam zacząć mierzyć się z życiowymi wyzwaniami z nowo odkrytą jasnością i wdziękiem.

W świecie, w którym często towarzyszą nam stres i niepokój, medytacja okazuje się być naturalnym lekarstwem. Uczestnicząc w tej pradawnej praktyce, tworzymy przestrzeń do uwalniania gromadzącego się w naszym układzie nerwowym napięcia. Głęboki oddech i medytacja sprawiają, że reakcje naszego ciała na stres zaczyna ustępować, otwierając drogę ku bardziej zrównoważonemu i skoncentrowanemu stanowi umysłu.

Co więcej, medytacja pozwala nam w pełni zaakceptować samych siebie, ze wszystkimi naszymi mocnymi stronami i słabościami. Poprzez uznanie naszych najgłębszych ran, ale też naszych wyjątkowych darów, rozwijamy głębokie poczucie samoakceptacji. W tej podróży samopoznania otwieramy drzwi do wewnętrznego spokoju, uzyskując dostęp do bezruchu, który łączy nas z czymś większym niż my sami z poczuciem jedności z Boskością.

Dzięki regularnej medytacji doskonalimy mindfulness uważność, sztukę bycia w pełni obecnym w każdej chwili. Tak rozumiany mindfulness staje się potężnym narzędziem, pozwalającym nam zdystansować się od automatycznych reakcji. Zamiast dawać ponosić się emocjom, uczymy się reagować świadomie i ze współczuciem na stawiane nam przez życie wyzwania. To pełne uwagi podejście pozwala nam pielęgnować zdrowsze relacje, zarówno z nami samymi, jak i naszymi bliskimi.

Jednym z transformatywnych aspektów medytacji jest jej zdolność do pomagania nam w skonfrontowaniu naszych cieni aspektów nas samych, które tłumimy lub którym zaprzeczamy. Medytacja zapewnia bezpieczną przestrzeń, w której możemy eksplorować nasze uczucia wstydu, winy, złości, lęku lub głębokiego smutku. Poprzez pełne otwartości i współczucia mierzenie się z tymi emocjami, pomniejszamy kontrolę, jaką nad nami mają oraz stopniowo uwalniamy się od ich uciążliwego ciężaru.

Podróż, jaką jest medytacja, pozwala nam zrozumieć, że proces zdrowienia i dobre samopoczucie emocjonalne nie polegają na wymazywaniu lub zaprzeczaniu naszym emocjom, a na uznaniu ich za integralną część ludzkiego doświadczenia. Pozwalając sobie na odczuwanie, tworzymy przestrzeń dla wzrostu i przemiany. Medytacja pomaga nam rozwijać rezyliencję oraz głębokie poczucie samoświadomości, wspierając nas w głębszym zrozumieniu samych siebie oraz naszego miejsca na świecie.

Pozwól mądrości tego artykułu rezonować w tobie w tej medytacyjnej przestrzeni. Zastanów się nad transformującą mocą medytacji drogi do samoregulacji i akceptacji swojego prawdziwego Ja, ze wszystkimi jego ranami, jak i darami. Zastanów się, w jaki sposób możesz włączyć medytację w swoje codzienne życie, aby odnaleźć wewnętrzny spokój i dobrostan emocjonalny.

Pamiętaj, że w medytacji nie chodzi o doskonałość, a o bycie obecnym z samym sobą i o oddanie się chwili obecnej. Poświęć ten czas na ponowne połączenie się ze swoim najgłębszym jestestwem, pielęgnując poczucie miłości i współczucia dla siebie i innych.

 

Z serdecznym współczuciem i poświęceniem,

Twój Nisarga

Po więcej śledź facebookowy profil Nisargi – kliknij tutaj

 

Autorem tekstu jest Nisarga Eryk Dobosz – założyciel Integral Body Institute, trener pracy z ciałem i oddechem, terapeuta masażu, certyfikowany w wielu technikach, specjalizujący się w Biodynamicznym Oddechu i Uwalnianiu Traumy (BBTRS), Mięśniowo Powięziowym Uwalnianiu Energetycznym (MER) oraz terapii czaszkowo-krzyżowej i Lomi Lomi Nui.

Udostępnij ten artykuł

Skomentuj

Obecnie nikt nie napisał jeszcze żadnego komentarza. Możesz być pierwszym komentującym!